Peugeot Vigne korkskruv i naturligt bokträ
Klassisk fransk vintradition med Peugeot Vigne korkskruv
Peugeot Vigne förenar fransk hantverkstradition, naturmaterial och mekanisk precision. Handtaget är svarvat i PEFC-certifierat bokträ från franska skogar och ergonomiskt utformat så att det ligger bekvämt och stadigt i handen. Träets varma lyster och naturliga ådring gör korkskruven till ett elegant inslag på middagsbordet, i hemmabaren eller vid professionell servering.
Vigne-modellen arbetar med en ändlös skruv som smidigt anpassar sig efter alla vanliga flaskhalsar. Skruven tränger jämnt ner i korken, vilket gör att flaskan öppnas med minimal kraft och utan att skada korken. Det patenterade utmatningssystemet ser till att spiralen frigörs helt från korken efter uppdragning, vilket ger ett rent, snabbt och smidigt moment för varje vinflaska.
Korkskruven fungerar utmärkt till både traditionell naturkork, agglomererad kork och moderna syntetkorkar. Den levereras i en fin presentförpackning, vilket gör den perfekt som gåva till vinälskaren eller som en uppgradering av de egna vintillbehören.
- Typ: Manuell korkskruv med ändlös skruv
- Material: PEFC-certifierat bokträ och metall
- Färg: Naturbok
- Mekanism: Patenterat utmatningssystem
- Kompatibilitet: Naturkork, agglomererad kork och syntetiska korkar
- Ursprung: Tillverkad i Frankrike
- Förpackning: Levereras i presentask
- Skötsel: Torkas av med en mjuk, lätt fuktad trasa; tål ej nedsänkning i vatten eller diskmaskin
Peugeot
Peugeot Saveurs tillverkar vinredskap och kvarnar med djupa rötter i Frankrike. Varumärket är världskänt för sin mekaniska precision, genomtänkta ergonomi och hållbara naturmaterial.
| Material | Trä |
|---|---|
| Storlek | - |
| Färg | Natuur |
| Brand | Peugeot |
- SKU:
- 1493887
Trygg handel hos Barlife
Oberoende recensioner och en säker dansk webbutik




4,6/5
4.800+ recensioner


Certifierad webbutik




4,8/5
2000+ recensioner
Alla recensioner läses av Barlife innan publicering.
