Oeno Motion Wood & Black korkskruv
Exklusiv vinöppning med fransk elegans och precision
Oeno Motion Wood & Black från franska L'Atelier du Vin förenar mekanisk precision med ett distinkt visuellt uttryck. Denna lyxiga hävarmskorkskruv är skapad för vinentusiaster som uppskattar genomtänkt funktionalitet och exklusiva material vid servering. Kombinationen av mattsvart belagd metall och detaljer i massivt valnötsträ ger en tidlös design som gör sig vackert på bordet eller i hemmabaren.
Den genomtänkta designen ger ett stadigt och bekvämt grepp så att korken dras upp jämnt och enkelt i en mjuk rörelse. Den inbyggda folieskäraren gör förberedelsen enkel, så att folien avlägsnas med precision före öppning utan behov av extra redskap.
För att bevara den mjuka mekaniska gången och höga prestandan under många år medföljer en flaska specialolja. Det rekommenderas att applicera ett par droppar olja på den stora stången i rostfritt stål en gång om året när handtaget lyfts. Detta enkla underhåll förlänger livslängden och håller mekaniken i optimalt skick vid varje servering.
- Mått: 15,5 x 11,5 x 3 cm
- Vikt: 0,65 kg
- Material: Mattsvart belagd metall och valnötsträ
- Innehåller: Integrerad folieskärare och oljeflaska för underhåll
- Underhåll: Årlig smörjning rekommenderas
L'Atelier du Vin
Sedan 1926 har franska L'Atelier du Vin specialiserat sig på vinkultur och skapat professionella verktyg för öppning, servering och bevarande av vin med fokus på klassiskt hantverk och modern formgivning.
| Brand | L'Atelier du Vin |
|---|
- SKU:
- 1425405
Trygg handel hos Barlife
Oberoende recensioner och en säker dansk webbutik




4,6/5
4.800+ recensioner


Certifierad webbutik




4,8/5
2000+ recensioner
Alla recensioner läses av Barlife innan publicering.
